niedziela, 28 lutego 2010

Diigo

Logo Diigo
Diigo to bardzo przydatny serwis internetowy. Pozwala on na notowanie na stronach www. Chciałeś kiedyś móc coś zaznaczyć, żeby potem nie szukać tego przez wiele godzin? Z pomocą przyjdzie Ci Diigo.

Definicja Diigo

DIIGO - Digest of Internet Information, Groups and Other stuff. Bardzo potężne i przydatne badawcze narzędzie. Umożliwia zakreślanie, dodawanie notatek oraz dzielenie się tym wszystkim ze znajomymi lub całą społecznością. Zarejestrować się można dzięki kontom w Facebooku, Twitterze, Google i Yahoo!.

Badaj z Diigo!

Przeglądasz stronę z bardzo ciekawym artykułem. Chcesz zachować 1 zdanie. Co byś zrobił? Wrzucił to do notatnika, zapisał gdzieś, a potem zapomniał i nie mógł znaleźć? A może dodałbyś stronę do zakładek? To też zły pomysł gdy artykuł jest bardzo długi. W końcu znalezienie 1 zdania w 20 stronicowym materiale będzie ciężkie. Gdyby tak móc zakreślić to zdanie? Tak! Diigo może to zaznaczyć! Ba! Może więcej. Po wejściu do Twojej Biblioteki zobaczysz tam link do artykułu a pod tym? Tylko jedno najważniejsze zdanie, które chcesz zachować. Wygodne nie? Zakreślać możesz w różnych kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym i różowym. Masz też do dyspozycji 2 rodzaje notatek: połączone z zakreśleniem lub luźne dołączone do strony. Tagi dodawane do stron umożliwiają późniejsze szukanie, a listy pozwalają na wyświetlanie stron w danej kolejności i robienie pokazu slajdów z witryn! Tak, dobrze słyszałeś! Nigdzie indziej tego nie ma!

Dziel się z Diigo!

Wszystkie twoje notatki możesz trzymać na 3 sposoby: prywatne, publiczne lub współdzielone z grupą. Możesz także dzielić się z ludzmi, którzy nie mają konta na Diigo. Jest to możliwe za pomocą funkcji "Link z adnotacjami", którego możesz wysłać do każdego a u niego pojawią się wszystkie notatki!

Diigo w Twojej przeglądarce

Oczywiście żeby używać Diigo potrzeba specjalnego czegoś do przeglądarki. No właśnie. Masz wybór co będzie tym czymś. Dla użytkowników Firefoxa i IE polecam Diigo toolbar. Jest on świetny i bardziej zaawansowany niż inne rozwiązania. Dla Chrome jest dodatek, który można znaleźć w bibliotece rozszerzeń. Wygląda dość ciekawie, ale nie jest tak potężny jak pasek dla Firefoxa czy IE. Ostatnim rozwiązaniem, dostępnym dla każdej przeglądarki, jest Diigolet - "pseudo-pasek". Przeciągasz odpowiedni guzik na pasek z zakładkami w przeglądarce i gdy będziesz chciał użyć po prostu na niego klikasz. Wysunie się wtedy pasek na danej stronie. Rozwiązanie jest dobre dla każdej przeglądarki. Jeżeli kogoś irytuje że musi za każdym razem aktywować pasek, chciałby by ciągle zostawał, odsyłam do tego skryptu (testowane na Chromium).

Podsumowanie

Bardzo przydatne narzędzie dla każdej osoby, która często szuka informacji na dany temat. Polecam uczniom! Często uratowało mi to skórę. Także wiele postów zostało stworzonych z wcześniejszymi badaniami za pomocą Diigo. Polecam odwiedzić mój profil.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz